Usługi dla pracodawcy nie zawsze są oskładkowane
Nie można automatycznie przyjmować, że w każdym przypadku, gdy praca zleceniobiorcy wykazuje jakikolwiek związek z działalnością własnego pracodawcy, będzie istniał obowiązek zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawodawca nie wprowadził tutaj fikcji prawnej i nie ma podstaw, by w każdym takim przypadku z mocy prawa stwierdzać podleganie ubezpieczeniu społecznemu u pracodawcy. Przyjęcie takiej oceny jest nadinterpretacją treści normy zawartej w art. 8 ust. 2a przedmiotowej ustawy.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 3 czerwca 2019 r. (III AUa 301/18).
Pracodawca będący przedsiębiorstwem armatorskim obsługiwał promowe połączenia pasażerskie i towarowe pomiędzy Polską a Szwecją i Danią. Zajmował się organizacją turystyki morskiej oraz przewozem osób i pojazdów promami. Usługi polegające na organizacji imprez turystycznych, np. autokarowe usługi transportowe czy hotelowe, zlecał podmiotom zewnętrznym. W pewnym okresie pracodawca zlecał firmie zewnętrznej również świadczenie usług pilotowania na organizowanych przez siebie imprezach. Kilka pracownic zatrudnionych na stanowiskach niezwiązanych z pilotowaniem wycieczek (głównie na stanowiskach administracyjnych) w dniach wolnych od pracy świadczyło na podstawie umów zlecenia zawartych z firmą zewnętrzną obsługę pilotowania imprez turystycznych, które organizował ich pracodawca. Za wykonywanie zlecenia otrzymywały wynagrodzenie od podmiotu trzeciego, z którym ich pracodawca był związany umową o świadczenie usług.
ZUS uznał, że pracownice w ramach zleceń świadczyły w istocie pracę na rzecz własnego pracodawcy i że należy wobec nich zastosować art. 8 ust....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta